Es (arī) esmu latvietis
20. gadsimta sarežģītā vēsture un 21. gadsimta iespējas ir aizvedušas daudzus simtus tūkstošus latviešu pasaulē. Ārpus savas zemes dzīvojot, saglabāt savu etnisko piederību ir izvēle. Izstāde meklē atbildes uz jautājumu - ko nozīmē būt latvietim ārpus Latvijas?

gaiss-arhitekti-es-ari-esmu-latvietis-02-foto-ansis-starks
reference01

Latvieši ir ļoti dažādi. Jo īpaši tad, ja dzīvo dažādās vidēs, valstīs, kontinentos. Izstādes uzdevums bija parādīt latviešu diasporas daudzveidību - kopienu, kas sastāv no personībām.
Foto: R. Kārkls

Izstādei mēs radījām "ģimeni" ar aptuveni 100 objektiem - katru ar savu individuālu raksturu, kas spētu apmeklētājiem radīt sajūtu par daudzveidīgajām latviešu kultūras izpausmēm pasaulē.

180810 web shemai2

Izstāde plānota izrādīšanai dažādās Latvijas pilsētās, tāpēc priekšnosacījums dizainam bija mobilitāte. Iekārtojuma elementu pamatā ir standarta izmēra saplākšņa loksne, kas nodrošina katra atsevišķā elementa ērtu un efektīvu transportēšanu. Elementi savā starpā savienoti taisnos leņķos, izkārtojoties stabilās, telpiskās kompozīcijās bez lieka materiāla patēriņa vai liekām detaļām, kas traucētu apmeklētāja pieredzi. Katra paneļa forma atbilst vienai no 4 izstādes tēmām un apmeklētājam signalizē par attiecīgās ekspozīcijas saturu.

gaiss-arhitekti-es-ari-esmu-latvietis-04-foto-ansis-starks
gaiss-arhitekti-es-ari-esmu-latvietis-11-shema
gaiss-arhitekti-es-ari-esmu-latvietis-07-foto-ansis-starks
gaiss-arhitekti-es-ari-esmu-latvietis-06-foto-ansis-starks
gaiss-arhitekti-es-ari-esmu-latvietis-05-foto-ansis-starks
gaiss-arhitekti-es-ari-esmu-latvietis-10-foto-ansis-starks

Vieta: Ceļojoša ekspozīcija
Kurators: Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs
Arhitektūra: GAISS (Kārlis Melzobs, Arnita Melzoba)
Grafikas dizains: Associates, Partners et Sons
Laiks: 2018
Foto: Ansis Starks